Konut Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konutunuz için her türlü riski sigorta ettirebileceğinizi ve hatta 3. şahısların da bundan faydalanabileceğini biliyor musunuz?

Konut sigortasında asıl işlev, konutlarda ve konut içerisindeki eşyalarda oluşabilecek hasarları korumak ve teminat altına almaktır. Ana riskleri yangın, deprem ve sel-su baskınları gibi felaketler oluşturur. Ancak bununla birlikte poliçenize bir çok yan teminat ekletebilir veya sigorta firmalarının sizlere sunmuş olduğu avantajlı paketlerden yararlanabilirsiniz.

Artık sunulan hizmetlerde binayı ve içindeki eşyaları korumanın yanı sıra aile fertleri ve komşulara gelebilecek zararlar da koruma altına alınabiliyor. Sigortalı ihtiyaçları doğrultusunda şekillenebilen poliçeler hırsızlık, aile bireylerinin konut dışında başına gelebilecek kazalar, apartmanın ortak kullanım alanları, üçüncü şahıs mali sorumluluklarını dahi kapsamakta ve genişletilebilmektedir. Biraz daha ileri gidersek çilingir ve ambulans gönderimi gibi birçok yardım hizmetleri de paketleri şekillendirebiliyor.

Üçünü şahıslara karşı mali sorumluluk örneği vermek gerekirse, çocuğunuzun komşunuzun değerli bir eşyasına zarar vermesi durumunda veya camını kırması gibi bir durumda poliçeniz bu hasarları karşılayabiliyor. Dolayısı ile bu gibi durumlarda ek bir poliçe almadan tek bir poliçe altında oluşabilecek kazaları ve hasarlar koruma altına alınabilmektedir. Konut hasarlarında komşulara en çok verilen hasarların başında konutunuzda açık unutulan musluğun su baskını veya konutunuzda oluşan bir yangın durumunda komşunuzun konutuna vermiş olduğunuz hasarlar gelmektedir. Bu ve bunun benzeri durumlarda çok uygun ve cüzi miktarda poliçe ödemeleri ile hem kendinizi hemde komşularınızı güvence altına alabilirsiniz.

Kiracıyı ev sahibine veya ev sahibini kiracıya karşı koruma altına alan sigortalar da artık günümüzde mevcut bir hal almıştır. Kiracının hatasından kaynaklanan ve konuta değer kaybettiren durumlar bile teminat altına alınabilmektedir.

Bunun yanında en çok teminat altına alınmak istenen konut eşyaları elektronik cihazlardır. Sigortalının günümüz gereği en çok kullandığı elektronik cihazlar belli muafiyetler karşılığında teminat altına alınabilmektedir. Örneğim eşyanın konut içerisinde zarar görmesi veya belli bir oranda muaf tutularak gerekleştirilmesi gibi.

Evinizde bulunan bulaşık makinesi, koltuk takımı, çamaşır makines vei TV yi kapsayan bir teminatı çok uygun fiyatlara hem geleceğinizi hem de cebinizi koruyarak Epik Sigortanın anlaşmalı olduğu acentelerle yaptırabilir oluşabilecek hasarlardan konutunuzu, aile bireylerinizi ve komşularınızı koruma altına alabilirsiniz.